Park Gródek w Jaworznie, czyli polskie Malediwy. Czy warto odwiedzić to popularne miejsce na Śląsku?

Park Gródek w Jaworznie, czyli polskie Malediwy.
 
Park Gródek w Jaworznie znany też jako polskie Malediwy lub śląska Chorwacja to wyjątkowo piękne miejsce na mapie woj. śląskiego (przynależne administracyjnie). Przyciąga tłumy turystów ze względu na swoje dwa malownicze, turkusowo-zielone jeziora i niedawno powstałą kładkę po której można zrobić sobie orzeźwiający spacer. Wstęp jest bezpłatny!

Jednakże do 
Malediwów mu daleko, a już prędzej do chorwackich klimatów. Zdjęcia o lazurowej wodzie które znajdziemy w Internecie to kłujący w oczy photoshop. Ale czy to oznacza, że mamy skreślić to miejsce z listy podróżniczych celów? Oczywiście, że nie! Okolica wpisuje się w główne atrakcje na Śląsku ze względu na jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Być może drugiego takiego widoku w Polsce nie spotkasz - dlaczego?

We wpisie dowiesz się:
  • Dlaczego Park Gródek jest unikalną atrakcją na Śląsku i w Polsce
  • Jakie atrakcje Cię tu czekają (zbiornik Wydra i Orka)
  • Jak się do nich dostać?
  • Ile czasu zajmuje zwiedzanie?
  • Czy można się kąpać?
  • Gdzie zaparkować?

Park Gródek Jaworzno, czyli polskie Malediwy - jakie atrakcje Cię tu czekają?

Malowniczy krajobraz z klifami i jeziorami to sprawka kamieniołomu

Park Gródek z dwoma jeziorkami o turkusowo-zielonej wodzie (nazwanymi Orka i Wydra) jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaj - powstał na terenie dawnej cementowni i zakładów dolomitowych. Kamieniołom po ustaniu prac szybko zalał się wodą - w tym przepadły koparki, które teraz w zbiorniku Orka (Koparki) głębokim na 15m są atrakcją dla nurków! :) Woda zawdzięcza swój turkusowy kolor właśnie pozostałościom dolomitu na podłożu.


Miasto Jaworzno przekształciło to miejsce w turystyczny raj


polskie Malediwy gdzie są? Atrakcje na Śląsku które warto zobaczyć

"Polskie Malediwy" tak naprawdę dopiero od kilku lat stanowią atrakcję turystyczną regionu. Miasto Jaworzno wyszło z inicjatywą zagospodarowania terenu i teraz możemy swobodnie korzystać z uroków tego terenu. Miejsce jest bardzo zadbane i czyste. 


Do każdego ze zbiorników dostaniemy się jedną ze ścieżek dydaktycznych biegnących wokół jezior. 

Jedna z nich zaczyna się od strony ulicy Płetwonurków, drugie wejście znajduje się trochę dalej z 10 min spacerkiem od głównego wejścia 
(współrzędne geo do wbicia na Google Maps: 50°14'09.0"N 19°18'06.5"E) ale za to z widokami na urokliwe skałki - tę drogę polecam bardziej, jeśli lubicie spacerki :) Jeśli chodzi o same trasy to część drogi do zbiornika Wydra "małe Malediwy" jest wyasfaltowana. Natomiast ścieżka widokowa na klifie jest kamienista i możemy poczuć się trochę jak w górach.

Na trasie do jeziorka spotkamy budkę z lodami i sporo ławek do odpoczynku oraz podziwiania widoków.


Cały teren oficjalnie otrzymał nazwę Arboretum w Jaworznie. 


Główna atrakcja - polskie Malediwy, czyli zbiornik Wydra


Park Gródek w Jaworznie czy można się kąpać?

śląska Chorwacja - atrakcje na Śląsku które warto zobaczyć

To właśnie zbiornik Wydra (właśnie ten potocznie zwany "polskie Malediwy" lub "śląska Chorwacja") stanowi główną atrakcję parku. Popularność zyskał dzięki specjalnie zamontowanym kładkom w wodzie, które trochę przypominają te na Malediwach. Możemy swobodnie się po nich przejść i potaplać nogi ❤ Zrobić orzeźwiający spacerek.

polskie Malediwy kładki zdjęcia pomysł na zdjęcia

polskie malediwy hit czy kit?

W tym miejscu możemy nacieszyć nasze oczy pięknymi widokami i zrelaksować siedząc na jednej z pobliskich ławek lub rozsiadając na trawie. Spokojnie urządzicie w tym miejscu piknik lub grilla pod specjalnie stworzoną do tego wiatą (bezpłatnie). 

W tym miejscu nie ma rozstawionych żadnych budek z jedzeniem, przekąskami, lodami, więc jeśli chcecie zrobić piknik to nie zapomnijcie wziąć z sobą swojego prowiantu :)

______________

Chcesz zorganizować piknik, ale nie wiesz od czego zacząć?
DOWIEDZ SIĘ W TYM WPISIE ⬇


POST: CO ZABRAĆ Z SOBĄ NA PIKNIK? Potrzebne gadżety i proste przepisy.
______________

Zbiornik Orka to 15-metrowy raj dla płetwonurków - błękitna woda i koparki.


Zbiornik Orka Koparki Jaworzno - raj dla nurków

Zbiornik Orka ma o wiele ciekawszą historię podwodną niż zbiornik Wydra. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najbardziej obleganych baz nurkowych "Koparki" na Śląsku. A to wszystko dlatego, że w jeziorze o błękitno-zielonym kolorze znajduje się prawdziwy raj dla nurków. Zatopione koparki i samolot na głębokości 15 metrów. 

Choć sama nie nurkuję to cieszę się, że mogłam podziwiać ten czarujący kolor wody z miejsca widokowego. Jest tu trochę jak w Chorwacji - zdjęcia zrobione w dowolnym miejscu parku wychodzą zachwycająco! :) 

Park Gródek Jaworzno - zbiornik Koparki


Park Gródek - ile czasu zajmuje zwiedzanie?

Park Gródek - ile czasu zajmuje zwiedzanie?

To fantastyczne miejsce gdzie warto pojechać w niedzielę lub po prostu wolne popołudnie. Zarezerwuj sobie ok. 2-3 godzin czasu na zwiedzenie tego miejsca. Nam spokojny, relaksujący spacerek z przerwami na zrobienie zdjęć, spacer po kładce i lody zajął 2 godziny. 


Czy można się kąpać w Parku Gródek w Jaworznie?


polskie Malediwy Jaworzno Śląsk - atrakcje i cennik

Woda w obu zbiornikach jest czysta, ryby mają się tu dobrze, a my możemy bezpiecznie przejść się w wodzie po kładkach. Mimo to w jeziorkach Parku Gródek nie można się kąpać (wyłącznie nurkować w bazie płetwonurkowej Koparki - zbiornik Gródek).

Dlaczego? Jak pisałam wcześniej tereny zostały zalane po zakończeniu eksploatacji kamieniołomu. Nie wiadomo do końca jak zachowuje się podłoże, może być niestabilne i usłane pozostałościami po narzędziach z czasów pracy kamieniołomu. Taki zakaz postał ze względu na nasze bezpieczeństwo.

Park Gródek w Jaworznie - jakie atrakcje?

Jednak jeśli poszukujesz błogiego orzeźwienia w letnie upały i miejsca do kąpieli to możesz wybrać się nad Zalew Sosina Jaworzno -  oddalony zaledwie 5km od Parku Gródek. Świetna lokalizacja na wypoczynek z piaszczystą plażą i możliwością wynajęcia rowerków wodnych.


Gdzie zaparkować?


polskie malediwy Jaworzno gdzie zaparkować?


Zacznę od tego, że są dwa parkingi i oba są bezpłatne. Są jedynie zlokalizowane dalej lub bliżej zbiorników wodnych, dlatego to od Was zależy czy chcecie zrobić sobie dłuższy czy krótszy o 10 minut spacer :)

Geolokalizacje parkingów, które możesz wrzucić w Google Maps:

1. Parking (ten zlokalizowany bliżej zbiorników): 50.23498941142944, 19.313007107334148
2. Parking (ten z którego najpierw spacerujemy przez atrakcję Skałki): 50.23523038846552, 19.303255371946896

2 komentarze :

  1. W Polsce mamy wiele ciekawych miejsc, w których można naprawdę odpocząc. Dla każdego cos sie znajdzie, gory, morze jeziora i lasy. Jest w czym wybierac!

    OdpowiedzUsuń

Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*

My Instagram

Copyright © Sandina.pl to blog o modzie, domu i urodzie. Made with by OddThemes. Support WebLove.PL.