Czym jest afiliacja i jak możesz zarabiać dzięki polecaniu produktów.

czym jest afiliacja i jak zarabiać dzięki polecaniu produktów?

Stworzenie swojego bloga i publikowanie treści w internecie to świetna przygoda. Staje się jeszcze lepsza, kiedy okazuje się, że dodatkowo można na tym zarabiać. 


Jeśli aktywnie działasz w internecie, tworzysz content, teksty czy grafiki na bloga, instagrama a nawet Youtube, na pewno spotkałaś się już z pojęciem afiliacji. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci o niej trochę więcej.


Będąc twórcą, a jako twórcę można opisać każdego, kto udostępnia stworzone przez siebie treści, dobrze jest znać możliwości, które pomogą na starcie drogi i będą mogły towarzyszyć nam podczas funkcjonowania w sieci. 


Czym jest afiliacja?

Zgodnie z definicją, znalezioną na Senuto: “Marketing afiliacyjny polega na zarabianiu prowizji poprzez promowanie produktu lub usługi wykonanej przez innego sprzedawcę lub reklamodawcę. Jeśli jesteś afiliantem, to zarabiasz na polecaniu – dostajesz procent od konwersji.”.  


W praktyce wygląda to jeszcze prościej. Będąc aktywną w sieci, często spotykam się z pytaniami typu “gdzie kupiłaś?” lub “co myślisz o produkcie takim i takim?”. I to jest najlepsze i najbardziej naturalne pole do afiliacji. Mogę wysłać czy opublikować wtedy bezpośredni link do sklepu internetowego albo produktu. Mogę też zrobić to jeszcze lepiej, przesłać link, dzięki któremu otrzymam określoną sumę - jako osoba polecająca. 


To właśnie sposób, dzięki któremu najłatwiej i najbardziej intuicyjnie można wykorzystać afiliację. Co ważne, fakt, że bloger otrzyma wynagrodzenie za czyjeś zakupy - wcale nie oznacza, że cena wzrasta. Prowizja, czyli ten procent “nagrody” za polecenie, jest zupełnie oddzielną kwotą, którą sklep internetowy decyduje się przeznaczyć aby współpracować na zasadzie afiliacji z twórcami. 


Zakupy z linków afiliacyjnych udostępnianych przez Twórcę są więc dobrym sposobem na jego wsparcie. Ty - i tak chcesz kupić produkt czy zrobić zakupy w sklepie, a Twórca - zostanie nagrodzony za to, że dzięki niemu trafiłeś do sklepu. To idealny przykład sytuacji win-win, możesz przy okazji zakupów wesprzeć swojego ulubionego blogera. 


Co warto polecać?

Kluczem do sukcesu w monetyzowaniu swoich działań dzięki afiliacji jest dopasowanie. Aby praca i czas poświęcony na działania w sieci afiliacyjnej okazały się owocne - musisz znać swoich odbiorców. W zasadzie utrzymywanie relacji ze swoimi obserwatorami jest mocną i solidną podstawą istnienia w internecie. Nie inaczej ma się sytuacja w afiliacji. 


Nie jest sztuką oklejenie bloga reklamami czy migającymi banerami w każdym możliwym miejscu, na każdej podstronie oraz zniechęcenie followersów takim nadmiarem. 


Istotne jest dopasowanie produktów i sklepów, które prawdopodobnie zainteresują odwiedzających Cię internautów. Jeśli zamieszczasz treści o tematyce modowej a największą grupę wśród czytających stanowią osoby w wieku 25-40 lat - warto doprecyzować treść reklam lub marki sklepów i wybrać te najbardziej odpowiednie. Mało prawdopodobne, że określona wcześniej grupa docelowa będzie zainteresowana sprzętem kajakarskim. 


Jak zacząć?

Wszystko super, chcesz rozpocząć przygodę z afiliacją i tworzyć prezentowniki lub recenzować produkty. Tylko co teraz, jak zacząć?


Oczywiście, możesz kontaktować się bezpośrednio z wybranymi sklepami i zawierać umowy, negocjować zasady współpracy. Ale możesz też zarejestrować się jako wydawca w sieci afiliacyjnej. Zazwyczaj rejestracja jest szybka, prosta i bezpłatna. Wystarczy znaleźć i wybrać sieć afiliacyjną. Nie ma też ograniczeń, możesz współpracować z kilkoma sieciami jednocześnie, wybierając najlepsze programy partnerske i najwyższą stawkę prowizji. 

Podczas rejestracji zazwyczaj trzeba uzupełnić swój miniprofil - podać link do bloga, swoje dane takie jak imię i nazwisko i informacje potrzebne do realizowania wypłat.


Jeśli Twój blog jest o podobnej tematyce co mój, sprawdź koniecznie programy sklepów z kategorii Moda, Uroda i Dom. Przykładowe sklepy z tych dziedzin to Bonprix, Marsala, Bielenda, Skin79 czy Lectus24 i Meble Pumo


Po rejestracji powinnaś mieć już dostęp do wszystkich narzędzi i od razu można zacząć działać!


Pomysły na wykorzystanie afiliacji na blogu


Ale od czego by tu zacząć? 

Przygotowałam dla Ciebie inspiracje na wykorzystanie afiliacji na blogu.

Elementy garderoby, wyposażenia wnętrz lub kosmetyki możesz znaleźć w sklepach z wybranej sieci afiliacyjnej i podlinkować je w tekście lub jako zdjęcia.


  • Moda na sezon: Przygotuj artykuły na temat mody sezonowej, takie jak "Jak przygotować garderobę na wiosnę/lato/jesień/zimę". 

  • Kupowanie z głową: Porady dotyczące zakupów ubrań, takie jak wybieranie ubrań pasujących do kształtu ciała, inwestowanie w trwałe elementy garderoby i wybieranie ubrań zgodnie z własnym stylem. -

  • Podstawy pielęgnacji skóry: Przedstaw czytelnikom podstawowe kroki pielęgnacji skóry, takie jak oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i stosowanie kremu z filtrem UV.

  • DIY zabiegi kosmetyczne w domu: Daj czytelnikom wskazówki, jak wykonać zabiegi kosmetyczne w domu, takie jak peelingi, maseczki czy manicure.

  • Przyjazne dla portfela dekoracje: Podziel się pomysłami na niedrogie i kreatywne sposoby na ozdobienie mieszkania, używając przedmiotów dostępnych w domu lub tanich materiałów.

  • Dekoracje sezonowe: Podziel się pomysłami na dekoracje związane z różnymi okazjami i porami roku, takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy jesień.


Podsumowując, jeśli jeszcze zastanawiasz się czy warto spróbować współpracy z siecią afiliacyjną, warto! Afiliacja na blogu może być skutecznym sposobem na generowanie dochodu, ale pamiętaj, że wymaga ona starannej, regularnej pracy i dostarczania wartościowych treści. 


Więcej o afiliacji możecie poczytać na blogu sieci afiliacyjnej webePartners.


- wpis sponsorowany -

Prześlij komentarz

Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*

My Instagram

Copyright © Sandina.pl to blog o modzie, domu i urodzie. Made with by OddThemes. Support WebLove.PL.