Przed Tobą pierwszy lot samolotem? To warto wiedzieć, przygotować i kupić przed podróżą.

pierwszy lot samolotem. jak się przygotować i co kupić przed podróżą, aby umilić sobie lot.

Zapytacie: "To są jeszcze ludzie, którzy nie lecieli samolotem?". Zdziwilibyście się. Ciągle podczas podróży spotykam osoby, które na pokładzie samolotu postawiły nogę po raz pierwszy. Choć sama już nie pamiętam jak to było pierwszy raz, to wyobrażam sobie jak wiele emocji musi wzbudzać pierwszy lot. 

Pierwszy lot samolotem pasażerskim może być ekscytującym, ale i stresującym doświadczeniem. Aby pomóc Ci przygotować się do tej podróży, przygotowałam kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że Twój lot będzie przebiegał bezproblemowo i komfortowo. 

Podzielę się z Tobą także jak największą liczbą przydatnych informacji na temat odprawy i lotu oraz wskazówek co kupić i zabrać z sobą na pokład, aby uprzyjemnić sobie dłuższy rejs.


Twój pierwszy lot samolotem – co warto wiedzieć?


1. Przygotuj dokumenty

Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane na lotnisku i w kraju docelowym. Zazwyczaj potrzebny jest dowód osobisty lub paszport, a w niektórych przypadkach również wiza. Upewnij się, że masz je wszystkie przy sobie i że są ważne (co najmniej 6 miesięcy).


Przed lotem warto również zajrzeć na stronę rządową gov.pl gdzie znajdują się wszystkie informacje o wymaganiach wjazdu do danego kraju (przykładowo wybierając się do Tanzanii, na stronie gov uzyskasz informację o obowiązkowych szczepieniach i niemożności wjazdu z torebkami jednorazowymi w bagażu).


2. Spakuj bagaż zgodnie z przepisami

Przed pakowaniem sprawdź zasady dotyczące bagażu podręcznego i rejestrowanego. Każda linia lotnicza ma swoje wytyczne odnośnie wymiarów, wagi i przedmiotów, które można przewozić. Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących płynów w bagażu podręcznym – mogą mieć one maksymalnie 100 ml i muszą być zapakowane w przezroczystą, zamykaną torebkę. 


Wskazówka: Napoje na lotnisku są zwykle drogie, dlatego najlepiej wziąć z sobą taką pustą butelkę z filtrem i napełnić wodą z kranu lub saturatora w hali odlotów. Jeśli jednak chcesz się napić coca-coli lub innego gazowanego napoju to szukaj w automatach z napojami - tam zwykle są tańsze niż w sklepie bezcłowym typu Baltona.

3. Odprawa online

Wiele linii lotniczych oferuje możliwość odprawy online na 24-48 godzin przed lotem. Skorzystanie z tej usługi pozwoli Ci zaoszczędzić czas na lotnisku. Wydrukuj kartę pokładową lub zachowaj ją w aplikacji mobilnej linii lotniczej.

4. Przybycie na lotnisko

Zaleca się, aby być na lotnisku co najmniej 2 godziny przed planowanym odlotem. W ten sposób będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na przejście przez odprawę bagażową, kontrolę bezpieczeństwa i znalezienie swojego gate'u.

5. Kontrola bezpieczeństwa

Przed przystąpieniem do kontroli bezpieczeństwa upewnij się, że nie masz w bagażu podręcznym zakazanych przedmiotów. Elektronika, takie jak laptopy czy tablety, często musi być wyjęta z torby i umieszczona osobno na taśmie. Pamiętaj, aby zdjąć metalowe przedmioty, takie jak pasek czy biżuteria, i umieścić je w specjalnych pojemnikach.

6. Czekanie na lot

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa udaj się do strefy odlotów i sprawdź tablicę informacyjną, aby dowiedzieć się, przy którym gate’cie (bramce) odbędzie się boarding (wejście na pokład). W międzyczasie możesz skorzystać z dostępnych na lotnisku udogodnień, takich jak sklepy, kawiarnie czy strefy wypoczynkowe.

7. Na pokładzie

Po wejściu na pokład znajdź swoje miejsce i wygodnie się usadow. Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa i przestrzegaj instrukcji załogi. Jeśli masz jakieś obawy dotyczące lotu, nie wahaj się zapytać personelu pokładowego – są oni tam, aby Ci pomóc.

8. Lądowanie i odbiór bagażu

Po wylądowaniu czekaj z odpięciem pasów aż sygnalizacja świetlna zgaśnie. Po opuszczeniu samolotu, kieruj się do strefy odbioru bagażu. Sprawdź, na którym taśmociągu pojawią się Twoje rzeczy i cierpliwie czekaj na ich odbiór.


CO WARTO KUPIĆ, ABY LOT PRZEBIEGŁ KOMFORTOWO? (szczególnie przydatne na długich trasach)


Ręczna waga do bagażu

Ręczna waga do bagażu to niewielkie, przenośne urządzenie używane do mierzenia wagi walizek i innych bagaży, a jakże ratujące z opresji! Jest szczególnie przydatna dla osób podróżujących samolotami, aby upewnić się, że ich bagaż nie przekracza limitów wagowych ustalonych przez linie lotnicze. Tego rodzaju wagi są zazwyczaj wyposażone w hak lub pasek, który przyczepia się do uchwytu walizki. Po uniesieniu walizki waga pokazuje jej ciężar na wyświetlaczu cyfrowym lub analogowym.

waga ręczna do bagażu - jaką warto kupić?

Na te dwie wagi warto zwrócić uwagę:
 


Skarpety uciskowe do samolotu - gdzie kupić?

Skarpety uciskowe to element ubioru, który przyda się szczególnie podczas długich lotów powyżej 5h. Skarpety, ale też podkolanówki uciskowe pomagają w poprawie krążenia krwi, co może zapobiegać obrzękom nóg i zmniejszać ryzyko zakrzepicy żył głębokich podczas długich lotów. Dodatkowo, mogą zwiększyć komfort podróży, zmniejszając uczucie zmęczenia i ciężkości nóg.

jakie skarpety uciskowe do samolotu kupić?

Polecam przyjrzeć się podkolanówkom i skarpetom uciskowym tej firmy (mają bardzo dobre opinie, a przy tym są w atrakcyjnej cenie) oraz skarpetom kompresyjnym marki Veera (w tym modele męskie!), które świetnie sprawdzą się również profilaktycznie na co dzień.


Poduszka podróżna na szyję

Poduszka podróżna na szyję to MUST HAVE, aby choć trochę się przespać podczas lotu. 

wygodna poduszka podróżna na szyję - gdzie kupić?

Ale jaka musi być, aby wygodnie ułożyć na niej głowę? Podczas zakupu zwróć uwagę na grubość i twardość. Najlepsze są te, które mają ergonomiczny kształt z pianką - dopasowuje się do kształtu szyi i głowy. Ważne, aby była również znacząco wysoka i posiadała pasek dzięki któremu przypniesz poduszkę do plecaka lub torebki. Kusząca wydaje się również poduszka podróżna dmuchana, ale z doświadczenia wiem, że to mało wygodna opcja. Zajmuje mało miejsca, ale zwykle jest za chuda, aby dobrze się na niej ułożyć.

Te sprawdzone modele poduszek mogę polecić:

1. Poduszka podróżna na szyję Dr Bacty

2. Cebeau poduszka podróżna na szyję

3. Zagłówek Hi Tec


Pierwszy lot samolotem może być niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Życzę udanej podróży i wielu wspaniałych wspomnień!


- wpis zawiera płatne linki afiliacyjne -

Prześlij komentarz

Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*

My Instagram

Copyright © Sandina.pl to blog o modzie, domu i urodzie. Made with by OddThemes. Support WebLove.PL.