Warto zgubić się w Cieszynie! Mini PRZEWODNIK po perełce woj. śląskiego - w tym 5 ATRAKCJI, których nie możesz przegapić!

Mini przewodnik po Cieszynie - atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Cieszynie

Zaczynamy sezon na jednodniowe wycieczki, a Cieszyn to idealne miejsce na taki wyjazd. Cieszyn to prawdziwa perełka województwa śląskiego, która znajduje się zaledwie 1 godzinkę drogi od Gliwic. Jest to miasto zamkowe, pełne historii i urokliwych uliczek z kawiarenkami. 

Wszystkie atrakcje turystyczne są w zasięgu ręki, dlatego warto zgubić się pośród kamieniczek, pospacerować i pozwolić, aby nogi same zaprowadziły Cię w naprawdę fajne miejsca (niektóre atrakcje są unikatowe na skalę Polski!). Sama tak zrobiłam, zgubiłam się na Starym Mieście z rodzinką i dobrze to wspominam. Teraz chętnie pokażę Ci najfajniesze miejsca na mapie Cieszyna ❤ Zapraszam do czytania.


We wpisie znajdziesz opis atrakcji:

  • Cieszyn - gdzie zaparkować?
  • Cieszyńska Wenecja
  • Studnia Trzech braci i legenda
  • Rynek
  • Słynne cieszyńskie kanapki
  • Rotunda św. Mikołaja
  • Wzgórze Zamkowe

Cieszyn - gdzie najlepiej zaparkować samochód?

Jak to bywa z każdą wycieczkę na którą wybieramy się samochodem, trzeba gdzieś auto zaparkować. W Cieszynie tak naprawdę miejsce parkingowe można znaleźć w uliczkach wokół Rynku, jednakże wtedy musimy dość sporo się najeździć, aby znaleźć pojedyncze miejsce. Lepszą opcją jest od razu podjechać na parking miejski (płatny w tygodniu) (dane do wpisania w GPS: PJXH+P6 Cieszyn, aleja Jana Łyska Parking, 43-400 Cieszyn) - skąd możemy zacząć zwiedzanie od pierwszej unikatowej atrakcji w południowej Polsce, czyli Cieszyńskiej Wenecji. 

cieszyn - parking koło rynku
Mini przewodnik po Cieszynie - najlepsze ATRAKCJE TURYSTYCZNE, które warto zobaczyć


1. Cieszyńska Wenecja, czyli Wenecja na miarę polskich możliwości


Niektóre atrakcje są unikatowe na skalę Polski. Do nich właśnie należy Cieszyńska Wenecja. To dla niej przyjechałam aż do Cieszyna, a na miejscu okazało się, że miasto ma dużo więcej do zaoferowania niż tylko "Wenecję". 

cieszyńska wenecja opinie

cieszyńska wenecja atrakcje cieszyna
cieszyńska wenecja zdjęcia galeria

cieszyńska wenecja - najlepsze atrakcje w cieszynie

Cieszyńska Wenecja to malownicza część miasta Cieszyna, która zachwyca swoim urokiem i bogatą historią. Położona nad rzeką Olzą, ta malownicza dzielnica przypomina atmosferę weneckich uliczek, dzięki sieci kanałów i urokliwym mostkom. Spacerując jej uliczkami, można podziwiać piękną architekturę z historycznymi kamienicami oraz zabytkowymi mostami, które tworzą niepowtarzalny klimat.

Cieszyńska Wenecja to nie tylko miejsce dla miłośników historii i architektury, ale także dla poszukujących relaksu i inspiracji. Można tu swobodnie spacerować, nacieszyć oko pięknie zdobionymi elewacjami i zrobić kilka wyjątkowych zdjęć.


2. Studnia Trzech Braci - głębia, która głosi legendę!

Słyszeliście kiedyś o studni, która jest nie tylko źródłem wody, ale także legendy? Tak właśnie jest z Studnią Trzech Braci w Cieszynie! Gdy na nią patrzysz, nie widzisz tylko kamiennej konstrukcji - widzisz opowieść, która płynie wraz z jej wodami.

cieszyn - co warto zobaczyć? studnia trzech braci

cieszyn - co warto zobaczyć? studnia trzech braci zdjęcia, najlepsze atrakcje
co warto zobaczyć w cieszynie? atrakcje turystyczne studnia trzech braci

co warto zobaczyć w cieszynie? atrakcje turystyczne studnia trzech braci

co warto zobaczyć w cieszynie? atrakcje turystyczne studnia trzech braci

Legenda mówi, że Cieszyn miał trzech założycieli Leszko, Cieszko i Bolko - synów króla Leszka III. odkryli w pewnym miejscu źródło krystalicznej wody, skąd roztaczał się wspaniały widok na dolinę Olzy. Cieszko postanowił zbudować na tym terenie skromny domek myśliwski, a na pobliskim wzgórzu wzniesiono zamek z kaplicą. Tak narodziło się miasto, które nazwano Cieszynem, od słów "cieszyć się".

Inna wersja przekazu mówi, że ci sami bracia po długim rozstaniu spotkali się przy małym źródle. Ich radość z ponownego spotkania zainspirowała ich do założenia miasta, które nazwali Cieszynem, od "cieszenia się". Choć legenda mówi o roku 810, to rzeczywisty rok odkrycia źródła szacuje się na 1434, a pierwsze wzmianki o Cieszynie pojawiają się w dokumentach z około XIII wieku. Niemniej jednak, wszystkie opowieści zbiegają się w jednym punkcie - źródło było impulsem do założenia osady, która później przekształciła się w miasto Cieszyn.

Studnia Trzech Braci w Cieszynie to nie tylko zbiornik wody - to kawałek historii, który wpisany został w kamień i w nasze serca.


3. Rynek tętniący życiem

Kiedy stajesz na środku cieszyńskiego rynku, poczujesz jakbyś był w samym centrum pulsującego serca tego urokliwego miasta. To nie tylko plac. To miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się, by delektować się smakami, zapachami i kolorami lokalnej kultury.

mini przewodnik po cieszynie - atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć
rynek w cieszynie


mini przewodnik po cieszynie - atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć
Cieszyński rynek jest piękny i kolorowy. Stąd dostaniemy się na nogach do każdej atrakcji turystycznej w zaledwie 10 min. Urzekły mnie te pastelowe elewacje kamienic, ale jeszcze bardziej wąskie i klimatyczne uliczki wokół rynku. Możemy tu wygodnie rozsiąść się w kawiarni lub restauracji. Ale to nie wszystko! W kącie Rynku w Cieszynie znajdziemy jeden z niewielu pozostałych sklepów "Społem", który na moment przeniesie Cię do ubiegłego wieku - czasów PRL, w których ten sklep miał swoje lata świetności. Uwierzcie, czuć tam ten PRL'owski vibe. Tam też znajdziesz regionalny przysmak, czyli Cieszyńskie Kanapki!
4. Słynne Cieszyńskie Kanapki - musisz ich spróbować!

Jeśli marzy Ci się powrót do przeszłości to możesz sobie postać w kolejce, jak za PRL'u! Wystarczy, że wstąpisz do sklepu "Społem" w którym znajdziecie kulinarny SYMBOL regionu, czyli KANAPKĘ ZE ŚLEDZIEM (tylko 2,50zł a pyszne, że szok). Historia śledzia jest podobno taka, że w ramach wymiany handlowej Islandczycy dali Polakom śledzie, a my im... wafelki. Zaskoczony tą kulinarną ciekawostką? :)

cieszyńskie kanapki - co to? zdjęcia

cieszyn społem, czyli powrót do prl

cieszyńskie kanapki - co to? zdjęcia tradycyjnej kanapki z cieszyna


5. Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie, czyli zabytek który widziałeś setki razy, a nawet o tym nie wiesz!

Jesteś właśnie w sklepie. Płacisz za zakupy, ale kasjerka nieco dłużej niż zwykle nabija produkty na kasę, więc przyglądasz się 20 złotówce którą trzymasz w ręku i zastanawiasz się: "Jaka wieża jest na banknocie 20 zł?".

gdzie na jednodniową wycieczkę na Śląsku?

To teraz mam dla Ciebie wyzwanie. Pojedź do Cieszyna na Wzgórze Zamkowe, sięgnij do portfela, wyjmuj banknot 20zł i spójrz przed siebie. Dumnie stoi tam słynna Rotunda św. Mikołaja - ta sama, która od lat towarzyszy nam w codziennych transakcjach!

Ta romańska budowla o okrągłych kształtach to nie tylko architektoniczny majstersztyk i najstarszy zabytek ziemi cieszyńskiej, ale także serce Cieszyna bijące w rytm historii i współczesności. Jej wizerunek na banknocie jest jak zaproszenie do podróży w głąb czasu i kultury tego malowniczego miasta.

Rotunda na banknocie 20 złotowym to nie tylko pieniądz, ale teraz także pamiątka z wizyty w jednym z najbardziej urokliwych miejsc Polski. A gdy trzymasz ten banknot w dłoni, to jakbyś trzymał w sobie kawałek Cieszyna - jego historię, atmosferę i niezwykły urok.


6. Wzgórze Zamkowe w Cieszynie - zieleń, zabytki i piękne widoki

Wyobraź sobie wzniesienie, które buja w obłokach jak duma starego rycerza, gotowego bronić swych tajemnic za wszelką cenę. To właśnie Wzgórze Zamkowe w Cieszynie! Gdy na nie wchodzisz, wchodzisz do świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a historia składa hołd współczesności.

wzgórze zamkowe cieszyn

miejsce widokowe cieszyn
Miejsce widokowe na Górze Zamkowej w Cieszynie

Góra Zamkowa położona jest tuż obok rzeki Olza i zaraz przy granicy z Czechami. To miejsce bogate w historię sięgającą średniowiecza. Pierwsze wzmianki o zamku na tym wzgórzu pochodzą z XIII wieku, kiedy to na jego szczycie wzniesiono warowny gród obronny. Zamek pełnił funkcję strażnicy szlaku handlowego oraz siedziby książąt cieszyńskich.

W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie przebudowywano i rozbudowywano. W XIV wieku stał się siedzibą książąt cieszyńskich z dynastii Piastów, a w XVI wieku przeszedł w ręce Habsburgów. W XVIII wieku zamek uległ częściowej dewastacji w wyniku pożaru. W 1839 roku, na polecenie księcia Karola Habsburga, zamek piastowski ostatecznie rozebrano. Pozostawiono jedynie Wieżę Piastowską, część baszty i romańską rotundę. Mimo, że tylko to zostało to budowle te wciąż zachwycają.

Dziś na wzgórzu zamkowym można podziwiać pozostałości zamku, które stanowią ważny element kulturowego dziedzictwa regionu. To także popularne miejsce spacerów i punkt widokowy, oferujący malownicze panoramy na polski, jak i czeski Cieszyn.


cieszyn - ciekawe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć. mini przewodnik


Prześlij komentarz

Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*

My Instagram

Copyright © Sandina.pl to blog o modzie, domu i urodzie. Made with by OddThemes. Support WebLove.PL.