Biotyna – dlaczego jest ważna? Właściwości biotyny
Biotyna znana jest przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę i włosy. Dzięki zawartości siarki witamina H przyczynia się do prawidłowej syntezy keratyny, czyli budulca włosów i paznokci. Odpowiedni poziom biotyny pozwala uniknąć wypadania włosów, zapobiega łamliwości paznokci, biotyna poprawia również kondycję skóry. Ale to nie jedyna funkcje, jakie pełni. Witamina H jest ważna dla całego organizmu, wpływa na prawidłową pracę wielu narządów m.in. tarczycy, reguluje stężenie glukozy i kwasu tłuszczowego, bierze udział w procesach metabolicznych. Inne funkcje, jakie pełni to: zapewnienie prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pomoc w utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Biotyna wspiera funkcje psychologiczne oraz pomaga utrzymać dobry nastrój.
Niedobór biotyny – skąd się bierze?
Do określenia poziomu biotyny należy wykonać badanie krwi. Niedobory biotyny zdarzają się rzadko, najczęściej są wynikiem niedożywienia lub następstwem chorób. Niski poziom witaminy B7 może wystąpić u osób, które spożywają mało białka lub długotrwale przyjmuję niektóre leki np. przeciwpadaczkowe czy antybiotyki. Objawy niedoboru biotyny nie są charakterystyczne, może je pomylić z innymi chorobami. Jest to m.in.: wysypka skórna, wypadanie włosów, nastroje depresyjne, długotrwałe zmęczenie, bóle mięśni, uczucie mrowienia rąk i nóg. Poziom biotyny można wyrównać odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietą lub suplementami. Naturalne źródła biotyny to: wątróbka wieprzowa i wołowa, drożdże, mleko, żółtko jaj, orzechy, migdały, szpinak, marchew, mąka sojowa i ryżowa, łosoś, bataty, płatki owsiane. Gdy dieta nie przynosi efektu, można również stosować leki lub suplementy. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jaka biotyna najlepsza?
W sklepach i aptekach dostępna jest biotyna w różnej formie. Można kupić witaminę H w tabletkach, żelkach lub kapsułkach, samodzielnie lub razem z innymi witaminami. Wybierając preparat dla siebie, warto zwrócić uwagę na porcje witaminy oraz skład suplementu. Aby zwiększyć efektywność biotyny, warto przyjmować ją z probiotykami. Osoby, które chcą poprawić stan włosów, skóry i paznokci, mogą szukać preparatów, które oprócz biotyny zawierają także krzemionką, witaminę D, cynk, selen, witaminę C. Dawkowanie powinno odbywać się według zaleceń producenta. Najczęściej zalecana dzienna dawka to 30-100 mcg. Biotyna należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, dlatego jej nadmiar jest wydalany z organizmu. Ważne jednak, aby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji, ponieważ mogą pojawić się skutki uboczne. Na rynku dostępne są także produkty kosmetyczne, które w składzie mają witaminę H. Są to m.in. szampony, odżywki do włosów, serum do rzęs, odżywki do paznokci itp. Kosmetyki do włosów mają działanie miejscowe, hamują wypadanie włosów, zmniejszają łamliwość pasm, poprawiają kondycję włosów. Preparaty do paznokci działają utwardzająco, zapobiegają łamaniu i rozdwajaniu się paznokci.
Biotyna to witamina, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz jest odpowiedzialna za zachowanie dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Warto zbadać poziom tej substancji, a w razie stwierdzenia niedoborów, zastosować odpowiednią dietę lub włączyć suplementy diety.
Artykuł sponsorowany
Prześlij komentarz
Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*