Zamek w Chudowie - dlaczego warto odwiedzić? Atrakcje, cennik, wydarzenia.


Zamek w Chudowie - dlaczego warto odwiedzić? Atrakcje, cennik, wydarzenia.


Jesteśmy na Śląsku. Zamek w Chudowie to prawdziwa historyczna perełka gminy Gierałtowice. Te z pozoru ciche miejsce w sezonie staje się ośrodkiem pełnym ciekawych atrakcji, zlotów motocyklowych i rowerowych oraz rycerskich rozgrywek. Tak, przechadzający się rycerze w pełnej zbroi to tutaj nic nadzwyczajnego :). Jeśli zastanawiasz gdzie jechać w niedzielę to ta lokalizacja jest idealna. Wczesną wiosną jest jeszcze spokojnie, ale latem podzamcze tętni życiem. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Już mówię.

We wpisie znajdziesz:

  • Krótka historia zamku
  • Cena za parking i wejście na zamek Chudów
  • Wydarzenia sezonowe
  • Głaz narzutowy
  • Chatka Puchatka
  • Gdzie zjeść w Chudowie

Zamek w Chudowie - dlaczego warto odwiedzić? Atrakcje, cennik, wydarzenia.

Zamek Chudów czy warto? atrakcje

Mieszkamy z mężem w okolicy, ale przyznam, że nie byliśmy w tym miejscu dobre parę lat. A za dzieciaka był to główny punkt każdej rowerowej wycieczki :). Zaciekawieni czy coś się tu zmieniło, na moment wcieliliśmy się w podekscytowanych turystów i poszliśmy na spacer wokół zamku. Wyjątkowo piękna pogoda nam dopisała ❤.

Zaskoczyło nas, że poza sezonem jest tutaj tak spokojnie. Na przełomie wiosny i lata robi się tłoczno. Organizowane tutaj wydarzenia przyciągają tłumy turystów, rowerzystów i motocyklistów, którzy obierają sobie Zamek w Chudowie jako przyjemny punkt lokalnych wycieczek.


Z RUINY POWSTAŁA... CIESZĄCA OKO WIEŻA (historia zamku, godziny otwarcia, cennik)


Zamek w Chudowie choć niepozorny ma bogatą historię. Pochodzi z XVI wieku i został wzniesiony na polecenie Jana Gierałtowickiego na miejscu drewnianej wieży obronnej. Budowla z cegły widnieje na planie prostokąta z charakterystycznym dla renesansu dziedzińcem i krużgankami. Wokół znajdowała się fosa, po której dziś został tylko drewniany most i wyschnięte koryto.

zamek w chudowie cena za wejście bilet

Jeszcze do niedawna trudno było nazwać ten budynek zamkiem - to były czyste ruiny. Jednak wiele się tutaj zmieniło, a to wszystko dzięki prężnie działającej fundacji, która stopniowo odbudowuje zamek cegła po cegle. Nie wchodziliśmy do środka, gdyż wiemy od znajomych, że mimo wielkich postępów z zewnątrz, w środku to nadal ruiny ledwo wystające nad ziemią

Jednak jeśli lubicie archeologiczne ciekawostki to śmiało wejdźcie do środka. W wieży znajduje się wystawa eksponatów znalezionych podczas wykopalisk.

zamek w chudowie czy warto?

Wejście na zamek w Chudowie to bilet w cenie ok. 8zł. Przebywanie na terenie wokół zamku jest bezpłatne.

Godziny otwarcia zamku: 
- w sezonie MAJ-WRZESIEŃ (tylko soboty, niedziele i święta) czynny w godzinach 10-18:00
- poza sezonem nieczynny

Cena za parking to 5zł (taka cena widniała na tablicy na moment kiedy tam byliśmy). Na zamku byliśmy w marcu, poza sezonem i nikt do nas nie podszedł po opłatę. Pewnie pobierana dopiero od maja. Parking jest stosunkowo niewielki. Osobiście uważam, że jeśli jest możliwość to najlepiej przyjechać tutaj rowerem :).

WYDARZENIA I IMPREZY PLENEROWE

W czasie pandemii niewiele się tutaj działo. Miejmy nadzieję, że w tym roku to się zmieni.

Taką topową imprezą w tym miejscu jest coroczny JARMARK ŚREDNIOWIECZNY odbywający się w sierpniu. To właśnie podczas tego wydarzenia możemy spotkać swojego rycerza z bajki ;). Turnieje rycerskie łączone z pokazem tańców i historycznymi inscenizacjami to coś niesamowitego! Klimat imprezy wprowadza nas w prawdziwie inny wymiar - na moment możemy się cofnąć do średniowiecza. Samo wydarzenie zawsze zbiera dobre opinie. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.

Poza tym w prawie każdy weekend odbywają się tutaj tematyczne jarmarki i koncerty. 

Śledźcie kalendarium imprez na stronie fundacji "Zamek Chudów".

zamek w chudowie atrakcje i wydarzenia

zamek w chudowie zdjęcia wiosna

GŁAZ NARZUTOWY

Jedną z mniej oczywistych atrakcji do podziwiania jest olbrzymich rozmiarów głaz narzutowy. Świetnie wygląda na zdjęciach. Jak się tam znalazł? Tego dowiecie się z tablicy.

głaz narzutowy zamek chudów zdjęcia


CHATKA PUCHATKA

To najstarsza i najgrubsza topola bujna w Polsce. Już w 1981 roku uzyskała tytuł pomnika przyrody. Została rozsławiona, dzięki zaaranżowanej "Chatce Puchatka" w jej spróchniałym pniu. W środku jest stolik i krzesła! Ta ciekawa atrakcja dla dzieci znajduje się około 100m od zamku. Drzewo robi wrażenie!

najstarsza topola w Polsce - chatka puchatka w Chudowie

GDZIE NA OBIAD LUB KAWĘ?

W sezonie wokół zamku w Chudowie znajduje się wiele budek-stoisk z przekąskami.

chudów gdzie zjeść?

Jednak jeśli chcesz zjeść coś konkretnego to koniecznie zajrzyj do odtworzonej z historycznych ilustracji karczmy "Oberża pod Świętym Jerzym", która znajduje się zaraz obok zamku. Tam zjesz sycący obiad i coś słodkiego. Otwarta tylko w sezonie. 

Atrakcje Śląsk - gdzie w niedzielę? Zamek Chudów

Prześlij komentarz

Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*

My Instagram

Copyright © Sandina.pl to blog o modzie, domu i urodzie. Made with by OddThemes. Support WebLove.PL.