Jesteśmy na Śląsku. Zamek w Chudowie to prawdziwa historyczna perełka gminy Gierałtowice. Te z pozoru ciche miejsce w sezonie staje się ośrodkiem pełnym ciekawych atrakcji, zlotów motocyklowych i rowerowych oraz rycerskich rozgrywek. Tak, przechadzający się rycerze w pełnej zbroi to tutaj nic nadzwyczajnego :). Jeśli zastanawiasz gdzie jechać w niedzielę to ta lokalizacja jest idealna. Wczesną wiosną jest jeszcze spokojnie, ale latem podzamcze tętni życiem. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Już mówię.
We wpisie znajdziesz:
- Krótka historia zamku
- Cena za parking i wejście na zamek Chudów
- Wydarzenia sezonowe
- Głaz narzutowy
- Chatka Puchatka
- Gdzie zjeść w Chudowie
Zamek w Chudowie - dlaczego warto odwiedzić? Atrakcje, cennik, wydarzenia.
Mieszkamy z mężem w okolicy, ale przyznam, że nie byliśmy w tym miejscu dobre parę lat. A za dzieciaka był to główny punkt każdej rowerowej wycieczki :). Zaciekawieni czy coś się tu zmieniło, na moment wcieliliśmy się w podekscytowanych turystów i poszliśmy na spacer wokół zamku. Wyjątkowo piękna pogoda nam dopisała ❤.
Zaskoczyło nas, że poza sezonem jest tutaj tak spokojnie. Na przełomie wiosny i lata robi się tłoczno. Organizowane tutaj wydarzenia przyciągają tłumy turystów, rowerzystów i motocyklistów, którzy obierają sobie Zamek w Chudowie jako przyjemny punkt lokalnych wycieczek.
Z RUINY POWSTAŁA... CIESZĄCA OKO WIEŻA (historia zamku, godziny otwarcia, cennik)
Zamek w Chudowie choć niepozorny ma bogatą historię. Pochodzi z XVI wieku i został wzniesiony na polecenie Jana Gierałtowickiego na miejscu drewnianej wieży obronnej. Budowla z cegły widnieje na planie prostokąta z charakterystycznym dla renesansu dziedzińcem i krużgankami. Wokół znajdowała się fosa, po której dziś został tylko drewniany most i wyschnięte koryto.
Jeszcze do niedawna trudno było nazwać ten budynek zamkiem - to były czyste ruiny. Jednak wiele się tutaj zmieniło, a to wszystko dzięki prężnie działającej fundacji, która stopniowo odbudowuje zamek cegła po cegle. Nie wchodziliśmy do środka, gdyż wiemy od znajomych, że mimo wielkich postępów z zewnątrz, w środku to nadal ruiny ledwo wystające nad ziemią.
Jednak jeśli lubicie archeologiczne ciekawostki to śmiało wejdźcie do środka. W wieży znajduje się wystawa eksponatów znalezionych podczas wykopalisk.
Wejście na zamek w Chudowie to bilet w cenie ok. 8zł. Przebywanie na terenie wokół zamku jest bezpłatne.
Godziny otwarcia zamku:
- w sezonie MAJ-WRZESIEŃ (tylko soboty, niedziele i święta) czynny w godzinach 10-18:00
- poza sezonem nieczynny
Cena za parking to 5zł (taka cena widniała na tablicy na moment kiedy tam byliśmy). Na zamku byliśmy w marcu, poza sezonem i nikt do nas nie podszedł po opłatę. Pewnie pobierana dopiero od maja. Parking jest stosunkowo niewielki. Osobiście uważam, że jeśli jest możliwość to najlepiej przyjechać tutaj rowerem :).
WYDARZENIA I IMPREZY PLENEROWE
W czasie pandemii niewiele się tutaj działo. Miejmy nadzieję, że w tym roku to się zmieni.
Taką topową imprezą w tym miejscu jest coroczny JARMARK ŚREDNIOWIECZNY odbywający się w sierpniu. To właśnie podczas tego wydarzenia możemy spotkać swojego rycerza z bajki ;). Turnieje rycerskie łączone z pokazem tańców i historycznymi inscenizacjami to coś niesamowitego! Klimat imprezy wprowadza nas w prawdziwie inny wymiar - na moment możemy się cofnąć do średniowiecza. Samo wydarzenie zawsze zbiera dobre opinie. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.
Poza tym w prawie każdy weekend odbywają się tutaj tematyczne jarmarki i koncerty.
Śledźcie kalendarium imprez na stronie fundacji "Zamek Chudów".
GŁAZ NARZUTOWY
Jedną z mniej oczywistych atrakcji do podziwiania jest olbrzymich rozmiarów głaz narzutowy. Świetnie wygląda na zdjęciach. Jak się tam znalazł? Tego dowiecie się z tablicy.
CHATKA PUCHATKA
To najstarsza i najgrubsza topola bujna w Polsce. Już w 1981 roku uzyskała tytuł pomnika przyrody. Została rozsławiona, dzięki zaaranżowanej "Chatce Puchatka" w jej spróchniałym pniu. W środku jest stolik i krzesła! Ta ciekawa atrakcja dla dzieci znajduje się około 100m od zamku. Drzewo robi wrażenie!
GDZIE NA OBIAD LUB KAWĘ?
W sezonie wokół zamku w Chudowie znajduje się wiele budek-stoisk z przekąskami.
Jednak jeśli chcesz zjeść coś konkretnego to koniecznie zajrzyj do odtworzonej z historycznych ilustracji karczmy "Oberża pod Świętym Jerzym", która znajduje się zaraz obok zamku. Tam zjesz sycący obiad i coś słodkiego. Otwarta tylko w sezonie.
Jednak jeśli chcesz zjeść coś konkretnego to koniecznie zajrzyj do odtworzonej z historycznych ilustracji karczmy "Oberża pod Świętym Jerzym", która znajduje się zaraz obok zamku. Tam zjesz sycący obiad i coś słodkiego. Otwarta tylko w sezonie.
Prześlij komentarz
Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*