Nos – nasz podświadomy doradca


Zmysł węchu długo kojarzono niemal wyłącznie ze zwierzęcymi instynktami. Od końca XIX wieku utrwaliło się przekonanie, że ludzie mają gorszy węch niż zwierzęta. Współczesne badania zaczynają obalać ten mit. Najbardziej czuły z naszych zmysłów jest równie dobry, co u innych ssaków - np. psów. Trudno w to uwierzyć, bo większość reakcji na zapachy otoczenia ma u ludzi charakter podświadomy.


Tajemniczy świat zapachów

Współczesna nauka dopiero zaczyna odkrywać fenomen ludzkiego węchu i skomplikowane mechanizmy, które (bez udziału świadomości) kierują naszym życiem. Otaczające ludzi zapachy dostarczają wielu ważnych informacji: ostrzegają przed niebezpieczeństwem, kierują apetytem, czy wskazują partnera seksualnego o maksymalnie różnym kodzie genetycznym. Przemożny podświadomy wpływ zapachu na atrakcyjność cielesną wykorzystał przemysł perfumeryjny. Nie chodzi tu o tradycyjne perfumy dla kobiet czy mężczyzn, a o tzw. wabiki, czyli o sztuczne feromony w butelce, które mają nam zapewnić powodzenie u wybranej płci. Feromony są zdecydowanie droższe od perfum, a ich skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona naukowo.

Aromaterapia

Naukowcy dopiero badają funkcjonowanie ludzkiego zmysłu węchu i na wiele pytań nie znają jeszcze odpowiedzi. Nie wiemy, jak wyczuwamy zapachy, ale z pewnością od wieków wiadomo, w jaki sposób wiele naturalnych substancji zapachowych działa na nas i otoczenie. Takiej wiedzy dostarcza aromaterapia. Perfumy dla kobiet i mężczyzn często w swoim składzie zawierają olejki stosowane w ziołolecznictwie, dlatego możemy przewidzieć, jak ich zapach będzie na nas działał.

Oto kilka najpopularniejszych olejków stosowanych w przemyśle perfumeryjnym:
 • olejki: cyprysowy, lawendowy, pomarańczowy, różany, sandałowy - uspokajają, łagodzą nastrój;
 • olejki: bergamotowy, cedrowy, goździkowy, pieprzowy - dodają wigoru;
 • olejki: anyżowy, eukaliptusowy, sosnowy - odświeżają.

Należy oczywiście pamiętać, że reakcja na zapachy jest mimo wszystko sprawą indywidualną i zależy od naszego zdrowia fizycznego i stanu emocjonalnego.

Wybór perfum - czym się kierować?

Określenie zapachu jest zawsze subiektywne i zależy od indywidualnych skojarzeń słowa określającego zapach z zapamiętanym źródłem tego zapachu. Jednorazowo rozróżniamy zazwyczaj trzy kompozycje zapachowe, dlatego testowanie większej liczby w perfumerii mija się z celem. Jak zatem wybrać perfumy dla kobiety czy mężczyzny naszego życia w sklepie internetowym?

Kierujmy się nutami zapachowymi. Zazwyczaj są trzy:
 • górna (głowy): najbardziej intensywne aromaty, najczęściej zapadają w pamięć, utrzymują się do kilkunastu minut po aplikacji;
 • środkowa (serca): subtelniejsze zapachy, decydują o „bukiecie” danych perfum, wyczuwalne są nawet do kilku godzin;
 • dolna (bazy, głębi): substancje mało wyczuwalne, ale to one decydują o trwałości zapachu kompozycji.

Pomocna jest także znajomość rodzin zapachowych, które opierają się na dominującej woni  w nucie serca. Ten aromat ułatwi dopasowanie pachnącej kompozycji do temperamentu i upodobań obdarowywanej osoby.

Tajemniczy świat zapachów nadal czeka na odkrycie. Wiedza o reakcjach na bodźce zapachowe ma szerokie zastosowanie od lecznictwa po aromamarketing. Warto się w nią zagłębić, bo perfumy dla kobiety to wspaniały prezent. Postaraj się, żeby był trafiony.

1 komentarz :

 1. Pretty! This has been an extremely wonderful article.
  Thanks for providing this information.

  OdpowiedzUsuń

Cenię sobie SZCZERE komentarze, które nadają sens temu blogowi .Staram się odpisywać na każdy komentarz i za wszystkie serdecznie DZIĘKUJĘ :*

My Instagram

Copyright © Sandina.pl to blog o modzie, domu i urodzie. Made with by OddThemes. Support WebLove.PL.